33-151618
Sold Out * All prices include 20% UK VAT. Final tax will be calculated at checkout based on your shipping address.
CAR FITMENT
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 2.5 TD 4x4 (10/95-04/99) 85 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 2.5 TD Laredo (10/96-09/98) 85 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 4.0 i 4x4 (09/91-04/99) 132 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 4.0 i 4x4 (09/91-04/99) 135 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 4.0 i 4x4 (10/95-04/99) 130 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 4.0 Laredo (10/96-09/98) 131 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 5.2 (10/96-09/98) 164 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 5.2 4x4 (10/95-04/99) 156 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 5.2 4x4 (10/96-09/98) 164 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 5.2 i 4x4 (01/92-04/99) 155 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 5.2 i 4x4 (09/92-04/99) 158 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 5.2 Limited 4x4 (10/96-09/98) 136 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 5.9 (09/97-12/98) 183 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
JEEP GRAND CHEROKEE I (ZJ) 5.9 i 4x4 (08/97-04/99) 177 kW Lifting ca. [mm] 150 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 658,5
| Part Number | 33-151618 |
| Utility No | BE5-F161 |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Type | Gas Pressure |
| Design | Absorber does not carry a spring |
| Mounting Type | Top eye Bottom eye |
| Length 2 [mm] | 658,5 mm |
| Length (Comp.) | 15.91" |
| Length (Ext.) | 25.93" |
| Length (Trav.) | 10.02" |
| Mounts (Upper) | Eye 16mm |
| Mounts (Lower) | Eye 12mm |