24-186704
£114.68 £205.92 You Save 44.31% (£91.24) * All prices include 20% UK VAT. Final tax will be calculated at checkout based on your shipping address.
CAR FITMENT
FORD USA F-150 4.2 (10/03-09/07) 157 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 4.6 XL Styleside (10/03-09/07) 170 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Crew Cab Pickup 4.2 (09/04-12/08) 157 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Crew Cab Pickup 4.6 (09/03-12/06) 172 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Crew Cab Pickup 4.6 (09/06-12/08) 185 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Crew Cab Pickup 5.4 FLEX (09/05-12/08) 224 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Extended Cab Pickup 4.2 (09/04-12/08) 157 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Extended Cab Pickup 4.6 (09/06-12/08) 185 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Extended Cab Pickup 4.6 16V (09/08-12/10) 185 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Extended Cab Pickup 5.4 (09/03-12/08) 224 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Extended Cab Pickup 5.4 Flexfuel (09/05-12/08) 224 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Standard Cab Pickup 4.2 (09/03-12/08) 157 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Standard Cab Pickup 4.6 (09/04-12/06) 172 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Standard Cab Pickup 4.6 (09/06-12/08) 185 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Standard Cab Pickup 5.4 (09/03-12/08) 224 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
FORD USA F-150 Standard Cab Pickup 5.4 Flex (09/05-12/08) 224 kW without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 633,5
| Part Number | 24-186704 |
| Utility No | BE5-C301 |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Type | Gas Pressure |
| Design | Absorber does not carry a spring |
| Mounting Type | Top eye Bottom eye |
| Length 2 [mm] | 633,5 mm |
| Length (Comp.) | 15.31" |
| Length (Ext.) | 24.94" |
| Length (Trav.) | 9.63" |
| Mounts (Upper) | Eye 12mm |
| Mounts (Lower) | Eye 12mm |