24-185509
£117.85 £133.92 You Save 12.0% (£16.07) * All prices include 20% UK VAT. Final tax will be calculated at checkout based on your shipping address.
CAR FITMENT
FORD USA BRONCO II 2.9 i V6 4x4 (09/85-08/90) 104 kW Lifting ca. [mm] 100 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 664,5
FORD USA RANGER 3.0 4x4 (10/90-12/96) 99 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 0-25 mm Length 2 [mm]: 664,5
FORD USA RANGER 4.0 4x4 (10/90-12/98) 114 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 0-25 mm Length 2 [mm]: 664,5
| Part Number | 24-185509 |
| Utility No | BE5-6216 |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Type | Gas Pressure |
| Design | Absorber does not carry a spring |
| Mounting Type | Top eye Bottom eye |
| Length 2 [mm] | 664,5 mm |
| Length (Comp.) | 16.14" |
| Length (Ext.) | 26.16" |
| Length (Trav.) | 10.02" |
| Mounts (Upper) | Eye 16mm |
| Mounts (Lower) | Eye 16mm |