24-185257
£114.68 £205.92 You Save 44.31% (£91.24) * All prices include 20% UK VAT. Final tax will be calculated at checkout based on your shipping address.
CAR FITMENT
JEEP WRANGLER II (TJ) 2.4 (11/02-04/07) 105 kW Lifting ca. [mm] 75 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 609,5
JEEP WRANGLER II (TJ) 2.5 (08/96-04/07) 87 kW Lifting ca. [mm] 75 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 609,5
JEEP WRANGLER II (TJ) 2.5 (09/96-12/02) 88 kW Lifting ca. [mm] 75 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 609,5
JEEP WRANGLER II (TJ) 3.8 (02/06-12/08) 153 kW Lifting ca. [mm] 75 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 609,5
JEEP WRANGLER II (TJ) 4.0 (06/98-04/07) 124 kW Lifting ca. [mm] 75 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 609,5
JEEP WRANGLER II (TJ) 4.0 (08/96-04/07) 130 kW Lifting ca. [mm] 75 mm; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 609,5
JEEP WRANGLER II (TJ) 4.0 Rubicon (08/03-04/07) 128 kW Type: 75; without roadworthy certificate Length 2 [mm]: 609,5
| Part Number | 24-185257 |
| Utility No | BE5-2731 |
| Fitting Position | Front Axle |
| Type | Gas Pressure |
| Design | Absorber does not carry a spring |
| Mounting Type | Bottom Yoke Top pin |
| Length 2 [mm] | 609,5 mm |
| Length (Comp.) | 14.88" |
| Length (Ext.) | 24.00" |
| Length (Trav.) | 9.12" |
| Mounts (Upper) | Stem |
| Mounts (Lower) | Bar Pin |