24-146715
£114.68 £205.92 You Save 44.31% (£91.24) * All prices include 20% UK VAT. Final tax will be calculated at checkout based on your shipping address.
CAR FITMENT
JEEP WRANGLER III (JK) 2.8 CRD (04/07-) 130 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 50 mm Length 2 [mm]: 635
JEEP WRANGLER III (JK) 2.8 CRD (11/10-) 147 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 50 mm Length 2 [mm]: 635
JEEP WRANGLER III (JK) 3.0 (12/13-) 172 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 50 mm Length 2 [mm]: 635
JEEP WRANGLER III (JK) 3.6 V6 (10/11-) 209 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 50 mm Length 2 [mm]: 635
JEEP WRANGLER III (JK) 3.8 (01/10-) 151 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 50 mm Length 2 [mm]: 635
JEEP WRANGLER III (JK) 3.8 (04/07-) 146 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 50 mm Length 2 [mm]: 635
JEEP WRANGLER III (JK) 3.8 [RWD] (04/07-12/10) 151 kW without roadworthy certificate; Lifting ca. [mm] 50 mm Length 2 [mm]: 635
| Part Number | 24-146715 |
| Utility No | BE5-E671 |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Type | Gas Pressure |
| Design | Absorber does not carry a spring |
| Mounting Type | Top eye Bottom Yoke |
| Length 2 [mm] | 635 mm |
| Length (Comp.) | 15.39" |
| Length (Ext.) | 25.00" |
| Length (Trav.) | 9.61" |
| Mounts (Upper) | Bar Pin |
| Mounts (Lower) | Eye 12.1mm |